Ten serwer WebSDR zbudowany jest z użyciem dedykowanego do tego celu serwera (i5-3470 CPU @ 3.20GHz z 8GB pamięci). Odbiornik aktualnie jest jeden – SDRplay RSP1A. Po ostatniej aktualizacji dostępne są dwa trzy odbiorniki – SDRplay RSP1A dla pasma 80m oraz dwa RTL-SDR V3 obsługujące pasmo 160m i 40m. Do odbiorników podłączona jest oddalona o około 60m od najbliższych zabudowań antena LoG (Loop On Ground – pętla leżąca bezpośrednio na gruncie) o boku około 6m.

Aktualnie odbiornik sprzętowy jest tylko jeden , natomiast z niego Z każdego z odbiorników równolegle korzystają dwa programy – websdr od PA3FWM oraz OpenwebRX. OpenwebRX ma świetną funkcję – dekodowanie FT8 i raportowanie do pskreporter. OpenwebRX niestety w porównaniu do websdr od PA3FWM ma gorsze audio. Chciałem mieć dostępne obie funkcje – zarówno dobre audio jak i dekodowanie. Udało się to zrobić dzięki programowi rtl_mus, który działa jak proxy dla rsp_tcp (odpowiednik rtl_tcp dla RSP1A).

Przez pewien czas dostępne było przełączanie pasm – 40m za dnia, 80m – w nocy. Powoli zaczynam wprowadzać docelową konfigurację, w której każde pasmo będzie miało swój dedykowany odbiornik – z tego powodu aktualnie dostępne jest tylko pasmo 80m.

W przyszłości dostępne będą dodatkowe odbiorniki oraz anteny, które będzie można przełączać. To jest hobby, projekt amatorski a to wszystko zabiera czas i fundusze. Proszę zatem o cierpliwość.

 • Od 1 stycznia 2022 dostępne są bardziej rozbudowane filtry DSP autorstwa ekipy z Northern Utah WebSDR :).
 • 12go stycznia serwer został przepięty na łącze światłowodowe 150/150 MBit – to otwiera drogę do jednoczesnych transmisji radiowych obserwacji meteorów na YT wraz z niezeakłóconym działaniem websdr, w przygotowaniu jest dodanie kolejnych pasm
 • UPDATE: tego samego dnia udało się dodać pasmo 40m wraz raportowaniem do pskreporter 🙂, do drobnych poprawek jeszcze wersje mobilne
 • 14 styczeń – dodałem wyświetlanie aktualnych spotów z dxclustra SP2PUT
 • 18/19 styczeń – od teraz użytkownik domyślnie trafiać będzie na główną stronę zawierającą wszystkie pasma, dodatkowo są udstępnione podstrony – osobne dla każdego z pasm. Docelowo w tym miejscu zalogowani użytkownicy będą mogli przełączać anteny odbiorcze – na każdym z pasm będzie można wybrać inny kierunek – możliwość zmiany kierunku będzie niezależna od odbiornika
 • 24 styczeń – dodane kolejne pasmo – 160 m 🙂
 •  5 luty – do tej pory przedwzmacniacz W7IUV obsługiwał odbiornik dla 160m. Ostatnio po sporych opadach śniegu doszedłem do wniosku, że przepięcie przedwzmacniacza na wejście dzielnika może być lepszym rozwiązaniem. Na 160m zmiany powinny być niemal niezauważalne, natomiast na 80m i 40m zmiany powinny być już znaczące.
 • 6 luty – od dziś websdr dostępny jest w aplikacji pRxTx 🙂
 • 18 luty – porządki w okablowaniu i poprawienie uziemienia. Zgodnie z tym, co napisałem we wpisie dotyczącym uziemienia – wokoło punktu zasialania anteny nadawczej na gruncie rozłożoną mam (obecnie przerośniętą już trawą) zgrzewaną siatkę ocynkowaną. Ostatnia moja inspekcja wykazała, że niestety lutowane łączenia w niektórych miejscach są luźne. Zacząłem to poprawiać. Szczegóły wkrótce w nowym wpisie.
 • 18/19 luty – uruchomiłem testowo pasmo 60m
 • 24 luty – pasmo 60m zostało przesunięte nieco w dół, by dostępny był do odsłuchu The Buzzer/UVB-76
 • 3 marzec – poprawa układu strony, dodanie mapki greyline
 • 23 marzec – antena została przeniesiona w inne miejsce, została wymieniona na większą pętlę. Do tej pory była to pętla 6×6 m, obecnie jest to około 12×12 m, zatem powierzchnia anteny jest 4x większa. Przekłada się to na wyższy poziom sygnału i lepszy odbiór DX (co już teraz widać na pskreporter).
 • 19/20 kwiecień – prace serwisowe – uporządkowanie okablowania, wymiana jednego z dysków twardych (po odbudowie macierzy w najbliższym czasie kolejny dysk będzie wymieniony) oraz instalacja kart dźwiękowych, które obsługiwać będą pasma VLF, 630 oraz 2200 m 🙂
 • 11 maj – fider do pętli został skrócony do niezbędnego minimum (do tej pory antena zmieniała rozmiar i lokalizacje kilka razy – by zachować elastyczność w tych zmianach – było sporo więcej przewodu niż trzeba – tak by można było łatwo przenosić antenę w różne lokalizacje. Aktualnie antena jest w docelowym miejscu, fider więc można skrócić do wymaganej długości). Niedługo będą miały miejsce jeszcze inne, dość znaczące zmiany, ale informować o tym będę w kolejnych wpisach.
5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrek SQ8OLL

Cześć Piotrze. Czy mógłbyś cokolwiek więcej powiedzieć na temat anteny, którą wykorzystujesz na poziomie gruntu? A tak w ogóle to gratuluje projektu i trzymam kciuki…

Staszek SP9LDO

Świetnie to działa. Gratuluję. VY73.

Marek

Świetna robota. pozdrawiam serdecznie SP2CG

janek

Super robota,
Janek – Anglia/ Hampshire